jänkuke11 Hakkan Kohanema!
Postituste arv : 40 Age : 24 Asukoht : Eesti, Valga Registration date : 12/12/2011
| Pealkiri: Küsimuded/vastused. Püh Jan 08, 2012 4:50 pm | |
| Miks küülik jootjast ei joo? Kui küülik saab kuiva toitu, peab tal olema kindlasti võimalus juua. Kui loom pole harjunud jootjast jooma, tuleks torgata ettevaatlikult ta suu jootja otsa juurde, et ta tunneks vee lõhna. Võib panna jootja otsast läbi mõne maiuspala, kas leiva või saiatüki. Kui ta seda nosima läheb, leiab ta ka jootja otsa üles. Sellist probleemi esineb väga harva, et loom ei leia jootjat, sest neil on väga hea haistmine. Tavaliselt leitakse vesi küllalt kiiresti. Suvisel ajal, kui sööt sisaldab rohkelt värsket heina, võib küülik joomata olla 1-(2) kuud. Kuid puhas vesi peab alati igal juhul olema ka siis kättesaadav, sest iial ei tea kuna tekib uuesti vee vajadus.
Miks muutub küüliku pissi värvus? Värvus oleneb söödast. Näiteks võilille söömisel on piss tumeoranzikas, punapeedi puhul aga veripunane (punapeeti ei soovitata).
Kas küülik imetab? Jah, kindlasti. Küülikuema imetamas näeb väga harva. Peale poegimist söödab küülik esimest korda oma poegi tavaliselt 24 tunni möödudes. Toitmata pojad on voldilised ja näevad välja nagu asuksid nad mitu numbrit suuremas nahas ja surevad tavaliselt teisel või kolmandal päeval. Küülik toidab poegi tavaliselt 1-2 korda päevas. Imetamine kestab mõne minuti Küüliku piim on kolm korda kõrgema rasvasisaldusega kui lehmapiim. Peale kolmandat nädalat poegimisest, hakkab küülikuema piimatoodang vähenema.
Meil on nädal aega küüliku poeg olnud. Täna viskas ta end külili, silmad pilukil. Kas ta on haige? Antud juhul selgitasime välja, et peale sellist olekut kepsles küülikulaps endiselt rõõmsalt ringi ja sõi nagu ennegi. Järelikult vajas ta puhkust nagu kõik elusolendid. Kui loom on isutu, loid või istub nukralt ühe koha peal küürus 2-(3) päeva, tuleks viivitamatult pöörduda loomaarsti poole.
Kas küülikule, tšintšiljale, meriseale võib anda šokolaadi, küpsist, jogurtit jms.? ÜKSKÕIK MILLISE LOOMALIIGIGA TEGU, PEAKS OLEMA ÕIGE SÖÖTMINE JA PUHAS PUUR PIDAMISE ALUS. Õieti söötmine tähendab tasakaalus söödaratsiooni, mis on tehtud kvaliteetsetest algainetest. Kõige lihtsam on osta spetsiaalselt valmistatud segasööta vastavalt loomaliigile. Sellised toidusegud on valmistatud arvestades loomaliigi toitumisvajadusi. Vürtsi ja värvainete rikkad toidud võivad rikkuda looma seedimise. Ei tapa ju looma jogurt ja muu selline, kuid alati tuleks küsida, et mida loom sellest toidust saab? Kas see sisaldab loomale vajalikke toitaineid ja vitamiine? Uskuge, ükski farmipidaja ega korralik loomakasvataja ei tee Kalevi kommivabrikuga lepingut, et kärutäite viisi šokolaadi loomadele ette kühveldada. Selleks on jõusööt, hein, juurviljad. Tervislik loomatoit! Meilt looma ostes, saate kaasa täpsed söötmis- ja pidamisjuhised ning võimaluse konsulteerida ka edaspidi.
Tšintšiljal ei pidavat olema parasiite, kuid midagi näksib oma karvades. Karv puusadelt on justkui lühem, tumedam ja ebaühtlane. Millega tegu? Tšintšiljal oma tiheda karva tõttu tõesti parasiite ei ole. Tõenäoliselt on tegemist karvanärimisega. Loom lihtsalt sööb eneselt karva, alustades kättesaadavatest kohtadest, tavaliselt puusadest. Millest see täpselt on tingitud ei teata. Arvatavasti viga pidamistingimustes või looma närvisüsteemis. Sageli see komme ei lakkagi. Aidata võib pidev liivatamine ning tuleb kõrvaldada muud häirivad tegurid pidamises.
Kas kääbusküülikuga võib õues käia? Võib küll. Selleks sobib hästi kassikett. Kuid ärge unustage õues varitsevaid ohtusid nagu lahtiselt jalutavad koerad, autod jms. Küülik ei jaluta teie kõrval nagu koer, vaid lippab uudistama pigem seda, mis teda huvitab. Varuge kannatust talle järgnemiseks ja ärge lohistage teda keti otsas järgi.
Millised võivad olla küüliku pabulad? Mitte iga pehmem pabul pole kõhulahtisus. Öösel teevad küülikud viinamarjakobara taolisi üksteise küljes asetsevaid pehmemaid pabulakogumikke. See on täiesti tavaline nähtus. Need on B-vitamiini rikkad ja kuna küülik on koprofaag, sööb ta neid otse soole otsast väljudes. Tavaliselt jääb see toiming inimsilmale nähtamatuks. Pabulad võivad muutuda pehmemaks ka rohke värske sööda puhul. Tervele isendile peaks aitama alati suuremast kuiva heina kogusest, jättes ära või vähendades värske sööda kogust. Kui vormitud pabulad ei kao ja sellega kaasnevad muutused looma käitumises ( isutus, loid jne.) tuleks pöörduda loomaarsti poole.
Mitu korda küülikut päevas sööta? Kuna küülik sööb umbes 40 korda päevas, oleks hea, kui kuiv hein ja segasööt oleks pidevalt saadaval. Samuti ka puhas joogivesi. Juurvilju anda hommikul ja õhtul väikestes kogustes nii, et loom seda ära ei suudaks reostada. | |
|