Foorumi avaleht
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PealehtPealeht  PortalPortal  GalleryGallery  RotifoorumRotifoorum  Latest imagesLatest images  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisse  

 

 Kui võtate küüliku.

Go down 
AutorTeade
jänkuke11
Hakkan Kohanema!
Hakkan Kohanema!
jänkuke11


Postituste arv : 40
Age : 23
Asukoht : Eesti, Valga
Registration date : 12/12/2011

Kui võtate küüliku. Empty
PostitaminePealkiri: Kui võtate küüliku.   Kui võtate küüliku. EmptyPüh Jan 08, 2012 4:32 pm

Küülikupoja ostmisel tehakse esmane valik tavaliselt looma välimuse ja käitumise põhjal. Kindlasti tasuks müüjalt uurida, kui suureks ta kasvab, täpne sünniaeg, sugupuu, mida on loom siiani harjunud sööma, kas on tehtud vaktsineerimised või kuna peaks nendega alustama.
Iga uus lemmik valmistab kindlasti suurt rõõmu ja eriti alguses pööratakse talle tavaliselt palju tähelepanu. Siiski pole mõistlik loomakest koju saabudes kohe puurist välja ja sülle võtta. Targem oleks loomal lasta esimesed päevad rahulikult puuris veeta, tutvuda uue ümbruse ja lõhnadega. Sõbrustamist võiks alustada toidu pakkumisega käest ja looma silitamisega. Nii tekib kõige paremini sõbra-ja usaldussuhe.
Enne küülikule kodu pakkumist tuleks siiski järele mõelda, sest elusolend pole mänguasi, kelle võib lapsele igavuse peletamiseks osta ning hiljem nurka unustada.
Looma eest tuleb kanda hoolt päevast päeva terve tema eluea jooksul.
Loomulikult kaasneb looma võtmisega palju positiivset. Just looma eest hoolitsedes õpib laps kohusetunnet. Silitades õpib õrnust. Looma tegemiste ja käitumise jälgimine võib olla lõbus ja lõõgastav vaheldus arvutimängudele või televiisorile. Küüliku hüpeldes sooritatud trikid ja legoklotside tassimine on naljakas vaatepilt kogu perele.

KUI VÄIKE VÕI SUUR ON KÄÄBUSKÜÜLIK ?
Oma üheksa-aastase küülikukasvatuse praktika juures olen kohanud kõige sagedamini, et inimesed, kes pole näinud täiskasvanud kääbusküülikuid (0,8-2 kg) ja seal kõrval lihaküülikuid (enamik 4-7 kg ja flandriad isegi 12-15 kg), ei oska loomade suurust hinnata.
Täiskasvanud, kilogrammiraskust hermeliini näidates olen saanud vastuseks imestunud hüüatuse: "Oi kui suur, aga meie tahtsime ju kääbust, mitte lihaküülikut!" Korduvalt on juhtunud, et ligi kuuvanuste poegade kohta küsitakse:" Nii suureks nad siis jäävadki, jah?"
Millegipärast arvavad paljud, et kääbusküülik on täiskasvanuna sama suur kui merisiga. See ei vasta aga tõele. Kääbustõugusid (kuni 2 kg) on mitmeid ja eri tõud on eri kaaludega. Näiteks tõustandardi järgi väikseim tõug on hermeliin, kes kaalub 0,8-1,5 kg, kaalult järgnevad neile lõvilakad kaaluvad 1,5-1,8 kg, kääbuspässid (kääbuslontkõrvad) kaaluga 1,5-2 kg ja minipässid 2 kg-2,5 kg.
Teistest kogukamad paistavad angooraküülikud, kelle karvad võivad olla isegi 12 cm pikad. Ka ülesöödetud loomad ei pruugi püsida õiges kaalus.
Lihaküülik peab täiskasvanud kääbusküüliku kaalu saavutama juba kahe esimese elukuuga. Täiskasvanuks saaks lugeda olenevalt tõust 6 või 8 kuust isendit.
Täiskasvanud küülikute liiga väikese kaalu põhjus võib olla ka pidevas suguluspaarituses, viletsas toitmises -ja tervises. Seevastu liiga suured "kääbusküülikud" on tõenäoliselt lihaküülikute ja kääbustõugude ristandid. Et nii ei juhtuks, tuleks loom osta usaldusväärselt kasvatajalt ja looma kohta piisavalt andmeid ning sugupuud küsida.

KÕRVAD PÜSTI VÕI LONTIS
Küülikupoegade sündides on nende kõrvad pisikesed, umbes 5 mm pikkused, ja sellised kõrvad ei ripu ega seisa kindlalt ka püsti. Ideaalis peaks lontkõrvade ehk pässküülikute kõrvad hakkama lonti vajuma 3-4 nädalaselt. Algul vajuvad püstised kõrvad V-kujuliseks, seejärel vajub üks kõrv lonti ja teine järgi isegi nädal hiljem.
Siiani on räägitud vaid sellest, et kui pässküülik ei saa korralikult lontis kõrvu, on viga sugupuus - nimelt peavad olema kõik esivanemad lontis kõrvadega. Kuid Läti küülikukasvatajate sõnul on oma osa ka temperatuuril: kõrgete temperatuuride juures vajuvad kõrvad kiiremini.
Hiljemalt 3. elukuuks on kõikide lontude kõrvad ikkagi lontis.
Pässküülikuid on palju erinevaid tõuge, mis erinevad üksteisest põhiliselt kaalu poolest. Raskeim on prantsuse pässküülik, kes kaalub tavaliselt 5-7 kg. ja isegi rohkem.
Üks huvitavaimaid on inglise pässküülik, kelle ühe kõrva otsast teiseni mõõtes saab oma 70 cm. See tõug on üsna haruldane ja vähe levinud. Põhiliselt kasvatatakse teda iluloomana, kuna ülipikkade kõrvade eest tuleb tublisti hoolt kanda. Inglise pässi kaal on harilikult 4-5 kg.
Kõige lühemad püstised kõrvad on kääbusküülikutel. Kõige pikemad püstised kõrvad on lihaküüliku tõul flandrial. Kõrvade pikkus vähemalt 15 cm.
Tagasi üles Go down
 
Kui võtate küüliku.
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1
 Similar topics
-
» uus kyyliku omanik

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Foorumi avaleht :: Küülikutest :: Hooldus ja varustus-
Hüppa: