Foorumi avaleht
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PealehtPealeht  PortalPortal  GalleryGallery  RotifoorumRotifoorum  Latest imagesLatest images  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisse  

 

 Küüliku toitumisest.

Go down 
+2
kity
liina
6 posters
AutorTeade
liina
Harjun!
Harjun!
liina


Postituste arv : 24
Age : 36
Registration date : 16/02/2008

Küüliku toitumisest. Empty
PostitaminePealkiri: Küüliku toitumisest.   Küüliku toitumisest. EmptyLaup Veeb 16, 2008 3:13 pm

Kõige tähtsam asi küülikut söötes, on meeles pidada, et küülik on rohusööja. Küülik võib vabalt elada terve elu kõrgkvaliteetse rohu/heina peal. Pole vaja karta, et terve küülik saaks ainepuudusi sellisest dieedist, vastupidi, tunnevad nad ennast sellist toitu süües kõige paremini. Ära lase ennast petta küüliku nähtavast himust süüa enam ja enam muud. Sina ise pead tema toidulauda kontrollima! Kui aga küülik ei söö heina, ehkki muud talle ei pakuta, tuleb veterinaariga ühendust võtta.

HEIN
Timutihein/rohuhein peab küülikul alati saadaval olema. 80-90% küüliku menüüst peab koosnema heinast! Küülik sööb väikeseid portsione kogu ööpäeva jooksul. Kui tal on juurdepääs heina juurde vaid ajuti, võib see seedehäireid tekitada.
Kõige parem on lahtine hein pikkade kiudude/kõrtena. Just kiudained heinas on küülikule ääretult tähtsad, et seedeorganid (kaasa arvatud hambad) normaalselt töötada saaksid. Alfalfaheina ei soovitata suure kaltsiumisisalduse tõttu, eriti, kui küülik sööb graanuleid.
Heina peaks hoidma puuri seinale kinnitatavas saras, millest küülik heinakõrsi tõmbab. Niiviisi hoiad heina puhtana ja teda ei kulu sama palju, kui lahtiselt puuris olevat heina.

GRAANULID
Kõrge kvaliteediga graanuleid võib anda iga päev, kuid piiratud kogustes. Kuna graanulid sisaldavad palju süsivesikuid, vähe kiudaineid ja palju kaltsiumi, võib nende piiramatu manustamine põhjustada ülekaalu, südame-, maksa-, ja neeruhaigusi ning kroonilist kõhulahtisust. Kiudainesisaldus graanulites peab olema 18% või rohkem. Ideaalina peaksid säilitama graanuleid külmas, kuivas kohas. Liigne graanulite söömine on tavalisim terviseprobleem küülikute puhul!

Kuni 8. elukuuni võib anda graanuleid nii palju, kui küülik tahab, sest ta kasvab kiiresti. Pärast 8-kuust sünnipäeva tuleb aga järgida järgmist mõõtu:
küülik kaaluga 1 - 2 kg: 1/8 dl = 125 ml graanuleid ööpäevas
küülik kaaluga 2,5 - 3,5kg: 1/4 dl = 250 ml graanuleid ööpäevas
küülik kaaluga 4 -5 kg: 1/2 dl = 500 ml graanuleid ööpäevas
küülik kaaluga 5,5 - 7,5 kg: 3/4 dl = 750 ml graanuleid ööpäevas

Mõnikord võib veterinaar soovitada jätta graanulid küüliku söögilaualt hoopis ära. Ära muretse - küülik saab kõik eluks tähtsa kätte heinast ja köögiviljadest!

KÜÜLIKUTE/NÄRILISTE SEGUD
Neid segusid müüakse rikkalikult loomapoodides, aga pole paraku üldse hea söök Sinu küülikule. Paljud arvavad, et need segud ongi graanulid, aga nii see ei ole. Segud sisaldavad enamasti vaid natuke graanuleid ja ülejäänud koosneb päevalilleseemnetest, pähklitest, corn flakes'itest ja kaerast. See toit on süsivesikurikas ja sisaldab küüliku jaoks väga vähe kiudaineid. Ära lase ennast segadusse ajada faktist, et küülikule maitsevad need segud paremini - need on nagu kommid tema jaoks ja muidugi tahab ta rohkem! Neid segusid soovitatakse, kui üldse, anda väga väikestes kogustes, harva ja maiusena.

KÖÖGIVILJAD
Köögivilju tuleks anda iga päev. Metsikud küülikud söövad eeskätt tihkeid, kiudainerikkaid lehti, puukoort ja muid raskestiseeditavaid aineid. Nende seedimisorganid töötavad kõige paremini, kui neil on kõige rohkem tööd tselluloosi lõhustamisega.
Kui Su küülik pole veel köögiviljade söömisega harjunud, alusta roheliste leheliste köögiviljadega (peedilehed, porgandilehed, petersell, till) ja lisa uus sort iga 5-7 päeva tagant. Kui küülik peaks saama uue sordi lisamisel kõhulahtisuse 24- 48 h järel, võta see menüüst ära.
Niipea, kui küülik talub köögivilju, tuleks pakkuda vähemalt 3 erinevat sorti päevas. Värsked köögiviljad, koos heinaga, aitavad ennetada kõhuhaigusi ja annavad küülikule palju vedelikku.
Sobivad köögiviljad on: porgandilehed, peedilehed, võilillelehed, võililled, kapsas, petersell, ristik, brokkoli (koos välislehtedega), porgandid, roheline paprika, söödavad hernekaunad, basiilik, vaarikalehed, redised, spinat. Proovi suurt vaheldust võimaldada, sest näiteks ainult spinati, brokkoli, kapsa pakkumine võib ainevahetuseprobleeme tekitada.

MAIUS
Väike hulk, u. 1 supilusikatäis 2,5 kilose küüliku kohta on lubatav, aga mitte iga päev. Maiuseks peetakse maasikaid, papaiat, ananassi, õuna, pirni, melonit, vaarikaid, virsikut, kuivatatud leiba/näkileiba. Võib anda 1 tl. banaani või kuivatatud puuvilju 2,5 kg küüliku kohta.

MIDA VÄLTIDA
Soolased või magusad oote-eined, pähklid, shokolaad, müslid ja hommikusöögi-helbed, leib (kuivatatuna võib natuke kommina anda, vaata ülalt).

VESI
Tuleb alati kättesaadavana hoida ja vahetada iga päev. Pesemata pudelis ja vahetamata vees võivad hakata kasvama bakterikolooniad, mis võivad saada haigustekitajaks.

VITAMIINID
Sul ei ole vaja anda küülikule lisa-vitamiine, kui ta saab graanuleid, heina ja värskeid köögivilju. Vastupidi Su heale tahtmisele võib liigne kasutamine põhjustada raskeid tervislikke olukordi.

SOOLA- VÕI MINERAALIKIVI
Ka see pole samuti mitte vajalik koduküülikule. Kui küülik elab õues või kui teda kasutatakse aretuses, võib see aga talle vajalik olla. Mineraalikivid on paljudel puhkudel täiesti sobimatud, sest osadel küülikutel tekib kergesti põiekive.

www.agria.se
Tagasi üles Go down
kity
Hakkan Kohanema!
Hakkan Kohanema!
kity


Postituste arv : 34
Registration date : 14/11/2008

Küüliku toitumisest. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Küüliku toitumisest.   Küüliku toitumisest. EmptyNelj Nov 20, 2008 2:05 pm

Aga, kui jänes käsi ja varbaid tuleb lakkuma, kas siis võib tal soolapuudus olla? Kas ta yldse tohib soola saada?
confused
Tagasi üles Go down
Kyylikla
Administraator
Administraator
Kyylikla


Postituste arv : 231
Age : 38
Asukoht : Harjumaa,kuusalu
Registration date : 10/02/2008

Küüliku toitumisest. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Küüliku toitumisest.   Küüliku toitumisest. EmptyEsm Nov 24, 2008 4:04 pm

Ja väikestes kogustes võib ikka soola küülikule anda aga mitte liiga palju!
Tagasi üles Go down
http://rabbit.pri.ee
tutike
Olen uus!
Olen uus!
tutike


Postituste arv : 4
Age : 43
Asukoht : Saue
Registration date : 06/12/2008

Küüliku toitumisest. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Küüliku toitumisest.   Küüliku toitumisest. EmptyLaup Dets 06, 2008 7:42 pm

Kas lillkapsas on ka asi mida võib küülikule anda ja kaerahelbed, sest meie tuti sööb neid väga hea meelega aga kuna siin pole kusagil nendest asjadest räägitud mõtlesin et küsin üle. Question Rolling Eyes
Tagasi üles Go down
Kyylikla
Administraator
Administraator
Kyylikla


Postituste arv : 231
Age : 38
Asukoht : Harjumaa,kuusalu
Registration date : 10/02/2008

Küüliku toitumisest. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Küüliku toitumisest.   Küüliku toitumisest. EmptyPüh Dets 07, 2008 9:10 am

Lillkapsast võib anda küll aga mitte liiga paljustes kogustes ja ka kaerhelbed ei tee küülikule paha.
Tagasi üles Go down
http://rabbit.pri.ee
tutike
Olen uus!
Olen uus!
tutike


Postituste arv : 4
Age : 43
Asukoht : Saue
Registration date : 06/12/2008

Küüliku toitumisest. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Küüliku toitumisest.   Küüliku toitumisest. EmptyEsm Dets 08, 2008 8:44 am

Selline küsimus ka veel- Mul küülik 1,5 kuune, kas on võimalik et ta ei oska või ei saa veel ise porgandit närida ja tahab midagi lihtsamat, näiteks kapsalehte või midagi pehmemat. Olen talle andnud porgandit siis seda ta üldse ei söö, küll aga kurki ja lillkapsast.
Teine küsimus: kas on võimalik et ta ei oska sellest oma jooginõust juua, ma pole veel teda sealt joomas näinud, küll aga kui panin kausiga vett siis sealt jõi küll.
Ette tänades vastuste eest
Tagasi üles Go down
Nuubik
Harjun!
Harjun!
Nuubik


Postituste arv : 11
Asukoht : Kohila
Registration date : 18/11/2008

Küüliku toitumisest. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Küüliku toitumisest.   Küüliku toitumisest. EmptyEsm Dets 08, 2008 2:07 pm

Minu 7 kuune küülik Nuubik ei söö ka porgandit, olen mõned korrad talle pakkunud, aga ta ei tunne huvi selle vastu. Järelikult siis ei maitse. Ja kurki Nuubik ka ei söö.
Mina asendasin ka joogipudeli veekausiga, see meeldib küülikule rohkem. Vahepeal oli mul mõlemad variandid kasutusel - pudel ja kauss ja Nuubik eelistas alati kaussi. Nüüd loobusin veepudelist üldse.
Tagasi üles Go down
Kyylikla
Administraator
Administraator
Kyylikla


Postituste arv : 231
Age : 38
Asukoht : Harjumaa,kuusalu
Registration date : 10/02/2008

Küüliku toitumisest. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Küüliku toitumisest.   Küüliku toitumisest. EmptyEsm Dets 08, 2008 3:20 pm

Mina joodan ka nüüd juba paar kuud oma küülikud kaussidest, sest joogipudelid lõhti alati ära ja ega siis ei saa ju iga nädal igale küülikule uut pudelit osta.
Tagasi üles Go down
http://rabbit.pri.ee
triini14
Olen uus!
Olen uus!
triini14


Postituste arv : 3
Age : 35
Registration date : 06/01/2009

Küüliku toitumisest. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Küüliku toitumisest.   Küüliku toitumisest. EmptyKolm Jan 07, 2009 11:55 am

tutike kirjutas:

Teine küsimus: kas on võimalik et ta ei oska sellest oma jooginõust juua, ma pole veel teda sealt joomas näinud, küll aga kui panin kausiga vett siis sealt jõi küll.
Ette tänades vastuste eest

Ära muretse..
Mul oli ka eile sama tunne et väike 7, 5 nädalane Lixie ei oska ..aga eile õhtu ma juhtusin nägema kuidas ta sealt jõi! Ma olen kolm korda talle enne selle pudeli otsa suu juurde pannud ja nina märjaks teinud et ta saaks aru et sealt saab vett..ja näe imet saigi aru!Laughing

Kõik on õpitav!
Kannatust on vaid vaja Küüliku toitumisest. 23367
Tagasi üles Go down
Sponsored content





Küüliku toitumisest. Empty
PostitaminePealkiri: Re: Küüliku toitumisest.   Küüliku toitumisest. Empty

Tagasi üles Go down
 
Küüliku toitumisest.
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Foorumi avaleht :: Söögituba :: Mida küülik sööb-
Hüppa: